Het LWL-openluchtmuseum Detmold is een van de grootste openluchtmusea van Duitsland. Het telt 120 historische gebouwen, waarvan enkele echte pareltjes in vakwerkstijl zijn
Tourismus NRW e.V., Het LWL-openluchtmuseum Detmold is een van de grootste openluchtmusea van Duitsland. Het telt 120 historische gebouwen, waarvan enkele echte pareltjes in vakwerkstijl zijn

LWL-Museum Hellerlecht

Detmold

Westfalen door de eeuwen heen: in het grootste openluchtmuseum van Duitsland vertellen 120 historische gebouwen, van de 16e-eeuwse Meierhof uit de Lippe tot het tankstation uit de jaren zestig, het verhaal van het dagelijks leven op het platteland van een hele regio. Aan de voet van het Teutoburger Woud kunnen bezoekers in Detmold een reis door de tijd maken.

Ooit zouden de Osnabrücker Hof, de Tecklenburger Kotten en de Münsterländer Gräftenhof waarschijnlijk ten prooi zijn gevallen aan de sloopkogel. Maar toen kwam begin jaren zestig het Landschaftsverband Westfalen-Lippe in beeld. Met zorgvuldig en geduldig werk liet het de historische gebouwen, die eeuwenlang het aanzien van de regio hebben bepaald, op hun oorspronkelijke locatie ontmantelen en in het openluchtmuseum van Detmold weer opbouwen. Sindsdien zijn er enkele bijzondere en historisch belangrijke pareltjes bijgekomen, zoals de historische fotostudio Kuper uit 1891 of het Haus Uhlmann, een van de laatste bewaard gebleven huizen in Westfalen, dat vanaf de bouw (1803-1805) tot 1941 door joden werd bewoond.

Ambachten in historische werkplaatsen

Te voet of met de paardenkar duik je het verleden in. Of het nu bij de smid, de bakker, de pottenbakker of de molenaar is: in de historische werkplaatsen kunnen bezoekers het ambacht zelf ervaren. Of ze slenteren door de zorgvuldig aangelegde tuinen en ontdekken daarbij zeldzame planten. Wie wil, kan tijdens cursussen op de weiden zelf eens proberen te maaien met de zeis of een mand vlechten voor de aardappeloogst in de eigen tuin. Het heden is dan al snel vergeten. Want alles is getrouw aan het origineel – van de bakkerij met de steenoven tot het tankstation met het betonnen schuifdak en de tegels op de gevel.

In totaal heeft de LWL inmiddels 120 historische gebouwen, waarvan de meeste vakwerkhuizen, in het openluchtmuseum herbouwd en met veel zorg ingericht. In de tuinen, op de akkers en weiden worden bovendien bijzondere cultuurgewassen geteeld, die de regionale verschillen duidelijk maken. Op de weiden en op het museumterrein zijn historische diersoorten te zien, zoals de Senner-paarden, de Lippe-ganzen of de Bentheimer-schapen.

Bezoekers komen nog meer te weten over hoe de mensen vroeger op het Westfaalse platteland leefden en werkten tijdens speciale thematische rondleidingen en activiteitenprogramma’s of bij een bezoek aan de uitgebreide collectie. Maar liefst 250.000 alledaagse voorwerpen – van verzamelplaatjes en schoolborden tot een brandweerwagen – heeft het museum tot nu toe verzameld. In de permanente tentoonstelling kan slechts vijf procent van de collectie worden getoond. Andere schatten uit de collectie presenteert het openluchtmuseum in speciale tentoonstellingen, die sinds juni 2026 hun intrede hebben gedaan in het nieuwe entree- en tentoonstellingsgebouw. Het Forum met zijn innovatieve architectuur omvat 800 vierkante meter tentoonstellingsruimte, lezing- en workshopruimtes, een molenwerkplaats voor kinderen en het „Bistro Hellerlecht“. Het loont dus zeker de moeite om nog een tweede of derde keer terug te komen.

Maak een cultuurpakket voor jezelf!

Het grootste openluchtmuseum van Duitsland en een middeleeuwse gebedsplaats

Dompel jezelf onder in het leven en werken van onze voorouders. Ongeveer 120 historische gebouwen uit alle landschappen van Westfalen zijn hier gereconstrueerd en volledig ingericht.

  • In Detmold in Oost-Westfalen vind je een van de grootste openluchtmusea van Duitsland.
  • Dompel jezelf onder in het leven en werken van onze voorouders. Ongeveer 120 historische gebouwen uit alle landschappen van Westfalen zijn hier nagebouwd en volledig ingericht. De boerderijen zien er zo authentiek uit alsof de boerin net uit de schuur is gekomen om een paar eieren te halen. Op de weilanden kom je ook zeldzame dierenrassen tegen, zoals het "Senner paard". Dit is het oudste paardenras van Duitsland. En natuurlijk is er ook werk in het dorp. Molenaars, smeden en pottenbakkers verwelkomen je in hun werkplaatsen.
  • Voor verfrissingen tijdens je verblijf kun je terecht in het eigen restaurant van het museum "Im Weißen Ross" in het dorp Paderborn. Na de rondleiding kun je genieten van een koud drankje of een hartige maaltijd in Strate's Brauhaus in het hart van de oude stad.
  • Aan het eind van de dag kun je vanaf de 14 meter hoge uitkijktoren aan de rand van het Sauerland genieten van een prachtig uitzicht over het Teutoburger Woud en het Hermannsmonument.
  • Excursietip: Talrijke natuurpaden door het Teutoburger Woud beginnen bij een enorm natuurspektakel, de Externsteine in Horn-Bad Meinberg, dat vooral in de middeleeuwen een legendarische gebedsplaats was.
  • Overnachtingstip: Hotel Bärenstein in Horn-Bad Meinberg of Wertschätzer Hotel in Detmold.

Alles wat je moet weten in één oogopslag

  • Het museum is gesloten van 01 november tot 23 maart.
    Het opent in 2024 op 23 maart om 9:00 uur.

    Van april tot oktober is het museum geopend van dinsdag tot en met zondag van 9.00 tot 18.00 uur, met de laatste toegang om 17.00 uur.

    Duur van het bezoek:
    2 - 4 uur

    Vandaag geopend
    dinsdag 09:00 - 18:00
    woensdag 09:00 - 18:00
    donderdag 09:00 - 18:00
    vrijdag 09:00 - 18:00
    zaterdag 09:00 - 18:00
    zondag 09:00 - 18:00

Goed om te weten

Meer informatie

  • Contact

    LWL-Museum Hellerlecht | Detmold

    Krummes Haus 32760 Detmold

    05231 7060

    E-mail

    Website

En wat nog meer?

Dit kan ook interessant zijn

  • Naar pagina Vorstelijk Residenzschloss Detmold

    Vorstelijk Residenzschloss Detmold

    Detmold
    Vandaag geopend
    Das Fürstliche Residenzschloss Detmold war vom 16. Jahrhundert bis 1918 Sitz der regierenden Grafen und Fürsten zur Lippe und ist immer noch Stammsitz der Familie.
    meer informatie
  • Naar pagina Landesmuseum Lippe

    Landesmuseum Lippe

    Detmold
    Vandaag geopend
    Ontdek het Lippisches Landesmuseum, de uitgebreide collectie culturele artefacten en de fascinerende geschiedenis van de Varusslag en Arminius.
    meer informatie
  • Naar pagina Hermannshöhen - Etappe 09 van het Hermannsmonument via de Externsteine naar Leopoldstal

    Hermannshöhen - Etappe 09 van het Hermannsmonument via de Externsteine naar Leopoldstal

    Detmold
    • Wandelen
    • Lange afstand wandelroute
    Vandaag geopend
    Deze etappe van de Hermannshöhen voert u over de steeds breder wordende kam van het zuidelijke Teutoburger Woud tot helemaal aan het eind ervan. Hier, bij de twee toppen van de Velmerstot, bevindt zich tevens de overgang naar het Eggegebergte. Onderaan de rug van het middengebergte strekt het wijde zand- en heidelandschap van de Senne zich uit.
    meer informatie
Elke twee maanden nieuwe tips

Insidertips & ideeën voor excursies

Nieuwsbrief

Zin in een mailtje? Schrijf je dan hier in voor onze tweemaandelijkse nieuwsbrief met informatie over speciale reisaanbiedingen, geselecteerde korte tips voor korte reizen en andere insidertips voor reizen in Noordrijn-Westfalen.

Klik hier om te registreren